Gyógyvíz jótékony hatása

Gyógyuljon Hajdúszoboszlón

Gyógyászatról általánosan

Kedvező árak Hajdúszoboszlón a Rudolf Hotelben!

Gyógyvíz és gyógyászat

A hajdúszoboszlói gyógyászati ellátások az évtizedek alatt felhalmozott tudásnak és szakmai tapasztalatnak köszönhetően különböző betegségek gyógyítására és a problémák enyhítésére képesek. A hajdúszoboszlói víz gyógyhatását bizonyítja a hosszú évek folyamán meggyógyult betegek és a visszajáró vendégek magas száma. A gyógyászat, még ha kezdetleges formában is, de már az első időszaktól kezdve létezett a városban. A fürdő orvosi részlege elsőként 1935- ben került átadásra, mely épületben pihenő, masszírozó, orvosi rendelő, inhalatórium, két fedett termálmedence és ivócsarnok volt.

A hajdúszoboszlói gyógyfürdő a város üdülőövezetében helyezkedik el, 1ööö- ben a termálfürdő épülete teljesen megújult, azóta egy modern épület ad otthont a gyógyászatnak, amely így nagyobb területen, nagyobb kapacitással működhet.

Gyógyvíz jótékony hatása

Milyen betegségek kezelésére javasolják a jótékony hatású hajdúszoboszlói gyógyvizet? Milyen összetevők eredményezik, hogy ne csak termálvíznek, de gyógyvíznek is nevezhessük? Itt választ talál kérdéseire!

A messze földön híres hajdúszoboszlói gyógyvíz az európai és hazai gyógyvízkincs egy igazán különleges gyöngyszeme, Magyarország neves gyógyvizeinek sorából kiemelkedik a különleges hatásfokú hajdúszoboszlói gyógyvíz.

A gyógyvíz jótékony hatása

Milyen betegségek kezelésére javasolják a jótékony hatású hajdúszoboszlói gyógyvizet? Milyen összetevők eredményezik, hogy ne csak termálvíznek, de gyógyvíznek is nevezhessük? Itt választ talál kérdéseire!

1925-ben Hajdúszoboszlón mélyfúrás következtében a földből kb. 1100 méter mélységből 75°C-os termálvíz tört elő. Analízisek alapján megállapítást nyert, hogy a termálvíz jódos, brómos, konyhasós, hidrogén-karbonátos. A vizsgálatok kimutatták, hogy a víz tartalmaz bitument és ehhez kötődő ösztrogént, továbbá különböző nyomelemeket: titán, vanádium, réz, cink, ezüst, stroncium, bárium és ólom formájában. Így nem csak egyszerű termálvízről van szó, hanem kifejezett gyógyvízről, mely számos betegség gyógykezelésére alkalmas, akár utókezelés, akár megelőzés céljából!

A gyógykezelések helyszíne a Hotel Rudol gyógyászati részlege, szállodánkban reumatológus szakorvos doktornő rendel minden hétköznap, aki egy előzetes állapotfelmérést követően felírja a javasolt kezeléseket. Szállodánkon belül az alábbi kezelések vehetőek igénybe: orvosi masszázs, iszappakolás, víz alatti sugármasszázs és különböző elektromos kezelések.

Gyógyászati kezelések gyógyító hatásai

A gyógyfürdőben alkalmazott fürdőkúra gyógyító hatást fejt ki a következő betegségek esetén:

  • ízületi gyulladások, elváltozások,
  • a gerinc gyulladásos megbetegedései,
  • idült idegfájdalmak, ideggyulladások,
  • gyermekbénulás, agyvérzés, agyműtét,
  • izomfájdalmak, csontsérülések, sportsérülések utókezelése,
  • érszűkületek egyes formái,
  • idült nőgyógyászati megbetegedések, meddőség,
  • idült bőrbetegségek (ekcéma).

Ellenjavallatok:

  • gyulladásos megbetegedés,
  • rákos, rosszindulatú daganatos megbetegedés,
  • keringési elégtelenség, súlyos vérnyomás emelkedés,
  • súlyos központi idegrendszeri megbetegedés,
  • fertőző betegség, TBC, fertőző és undort keltő bőrbetegség,
  • terhesség.

Dr. Dalmady Zoltán balneológus, egyetemi tanár szerint „…a fizikai chemia szempontjából rendkívül érdekes vonása a hajdúszoboszlói vizeknek, hogy töménységükben és összetételükben aránylag igen közel állanak az emberi szövetnedvek összetételéhez. Különös figyelmet érdemel a tengeri fürdőkkel való összehasonlítása, hiszen a hajdúszoboszlói víz maga sem más, mint trias-kori tengerek felidézett szelleme. Konyhasótartalmánál fogva körülbelül ötszörösen hígított tengervíznek tekinthető, de a tengervíztől eltér csekély magnézium, calcium és jelentékeny hydrocarbonat tartalmánál fogva. Ennek dacára éppoly joggal használható úgy a gyógyításra, üdülésre, mint bármely más olyan tengeri fürdő, mely vizének hígítottságánál fogva hasonló töménységű.”

A hajdúszoboszlói „forró arany”

A gyógyvíz, olyan természetes ásványvíz, amelynek bizonyított gyógyhatása van. A gyógyvíz elnevezés használatának engedélyezése szempontjából: külsőleg történő (fürdővízként) felhasználásban gyógyvíz az a víz, amely megfelel a külsőleg történő felhasználású ásványvíz követelményeinek, továbbá a természetes ásványi anyagok (kőzetek) vízzel történő kilúgozása során keletkező, oldott ásványi anyag-tartalma, kémiai jellege állandó, egészségkárosító anyagokat nem tartalmaz.

Ennek a szempontnak a hajdúszoboszlói gyógyvíz maradéktalanul és bevizsgáltan megfelel, mely jellegét tekintve jódos, brómos, konyhasós, hidrogén-karbonátos termálvíz, 73°C-os és 1100 méter mélységből tör elő. Tartalmaz még bitument és ehhez kötődő ösztrogént, továbbá különböző nyomelemeket: titán, vanádium, réz, cink, ezüst, stroncium, bárium és ólom formájában.

Neves kutatók véleménye szerint, „a hajdúszoboszlói víz a maga nemében egyedülállónak tekinthető, hozzá hasonló összetételű és hőmérsékletű víz nem ismeretes”. Dr Bodnár János

Gyógyvíz Alkotórészek

Alkotórészek mg/l – OKI (1994)
Kálium K+ 11,3
Nátrium Na+ 1530
Ammónium Nh4 14,8
Kalcium Ca2+ 8,6
Magnézium Mg2+ 5,4
Vas Fe2+ 0,79
Mangán Mn2+
Lítium Li+ 0,2
Aluminium Al+++
A kationok összege 1303,44
Nitrát NO3
Nitrit No2
Klorid Cl2- 1495
Bromid Br- 9,8
Jodid J- 5,5
Fluorid F- 1,7
Szulfát SO42- 37
Hidrogénkarbonát HCO3- 1790
Szulfid S2- 0,16
Összes foszfát PO43- 0,25
Karbonát CO32- 9,0
Az anionok összege 2766,89
Metaborsav HBO2 84
Szabad szénsav Co2
Oldott oxigén O2 nyom
Arzén As
Összesen 5055

Kutyával érkezem

This will close in 0 seconds